Brexit, thriller bez hrdinov

Politici ohľadom brexitu síce intenzívne jednajú, aj keď zatiaľ bez významnejších výsledkov, plynutie času to však nezastaví a tak do plánovaného odchodu Veľkej Británie z Európskej únie ostáva už len mesiac.

Ďalšia epizóda tohto "rozvodu" sa udiala včera, keď francúzsky prezident Emmanuel Macron k najnovšiemu vývoju poskytol pomerne nekompromisné vyhlásenie, že nadišiel čas, aby si Británia konečne vybrala.

Prípadné zmeny v harmonograme vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie, plánovanom na 29. marec 2019, zasa podmienil určením ich jasných dôvodov a taktiež pripomenul, že na ich schválenie bude potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 27 členov Únie.

Jeho vyhlásenie je reakciou na posledný vývoj udalostí v britskom parlamente, ktorý pripúšťa istú možnosť krátkeho oddialenia brexitu, pre jeho hladší priebeh.

Je možné, že britská premiérka Theresa Mayová len kalkuluje s časom a ráta s tým, že britský parlament nakoniec pod jeho tlakom pristúpi k zatiaľ odmietanej brexitovej zmluve. Taktiež však platí, že sa jedná o situáciu, s ktorou ešte nikto nemá žiadne skúsenosti, a ktorá je pre obidve strany naozaj náročná.

Preto by prípadné krátke oddialenie odchodu Veľkej Británie z Európskej únie nemuselo byť dopredu kategoricky odmietané, hoc by išlo naozaj o "krajné riešenie".

Veľká Británia je so štátmi Európskej únie prepojená nielen hospodársky a politicky, ale aj tisíckami pracovných a osobných vzťahov, ktoré naplnením brexitu nezaniknú.

Práve aj kvôli nim, našim občanom, by sa politické reprezentácie všetkých zúčastnených strán mali správať čo najzodpovednejšie a vyvarovať sa zbytočných vyostrovaní, už aj tak dosť napätej situácie.

Ako najrozvážnejša tak zo včerajšej kapitoly tohto už únavného politického thrilleru vyšla opäť nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Jej mierne ústretové stanovisko k možnému krátkemu posunutiu dátumu odchodu Británie z Únie, situáciu určite upokojuje viac, ako ultimatívne vyhlásenia francúzskeho prezidenta.