Čas tučných kocúrov

Predvčerom sa začalo Svetové ekonomické fórum vo švajčiarskom Davose a tak prostredníctvom médií budeme niekoľko nasledujúcich dní počúvať silné vyhlásenia na témy svetovej ekonomiky, medzinárodného obchodu, potierania chudoby či zastavenia klimatických zmien.

Áno, nemalá časť jednaní by sa mala venovať aj devastácii našej planéty a pre podporenie ekologického imidžu tohto elitného stretnutia boli do Davosu pozvaní aj 16 ročný juhoafrický fotograf divokej prírody Skye Meaker a 92 ročný Sir David Attenborough, ktorého hlas poznáme z úžasných prírodopisných filmových dokumentov. Veľký vekový rozdiel z nich robí aj najmladšieho a najstaršieho účastníka tohto stretnutia.

Napriek tomu, že by veľká časť jednaní mala byť venovaná aj klimatickým zmenám, predstavitelia ekologických hnutí od Davosu veľa neočakávajú. Už len preto, že napríklad práve najbohatších 10 percent populácie má na svedomí 40 percent emisií, kým napríklad tých spodných 50 percent populácie len 13 percent.

Hlavnými témami, na ktoré sa bude klásť skutočný doraz budú: "formovanie globálnej architektúry v období štvrtej priemyselnej revolúcie", zrýchlenie hospodárskeho rastu a vývoj finančných trhov, medzinárodná politika, tá ktorá má negatívny vplyv na globálne obchody, pokles predaja automobilov, alebo obavy z vývoja na svetovej burze.

Aj keď stretnutiu elitnej spoločnosti zloženej z vrcholných politikov, ekonómov, predstaviteľov veľkých korporácií, vplyvných podnikateľov a bankárov, už každoročne predchádza zverejnenie správy o nerovnosti vo svete od britskej charitatívnej organizácie Oxfam, jej obsah akoby pre toto fórum neexistoval.

Aj posledná správa Oxfamu pritom žiaľ opäť konštatuje, že už aj tak obrovská priepasť medzi bohatými a chudobnými sa neustále zväčšuje.

Minulý rok sa totižto majetok úzkej skupiny najbohatších miliardárov zvýšil o 12%, čo znamená, že rástol rýchlosťou 2,5 miliardy dolárov za deň. Oproti tomu chudobnejšia polovica svetovej populácie prichádzala denne o pol miliardy.

Tá istá organizácia taktiež upozorňuje, že skupina 26 najbohatších ľudí sveta už vlastní toľko majetku, čo celá polovica populácie. A ukazuje sa, že tento rok sa to určite nezmení.

Denník The Guardian napríklad píše, že britský topmanažéri najväčších firiem vo Veľkej Británii za prvé tri pracovné dni roku 2019 zarobili toľko, čo priemerný britský zamestnanec za celý rok. Štvrtý január tak získal v Británii výstižné pomenovanie "Fat Cat Friday" teda Piatok tučných kocúrov.

Všetci máme ešte v pamäti ekonomickú krízu spred desiatich rokov, ktorej návrat je už niektorými ekonómami nesmelo avizovaný. Pokiaľ by sa malo zopakovať, že svoje problémy s krízou vyriešia veľké korporácie opäť na úkor tých najchudobnejších, nožnice nerovnosti sa už nebudú mať kam viac roztvoriť.

Argumentácia slobodným trhom, po ktorej radi siahajú aj naši finančníci (napríklad analytik J&T banky Stanislav Pánis) však už nemôže platiť, lebo obsah tohto pojmu si elity už dávno prispôsobili k obrazu svojich potrieb. Dnešný trh dokážu skutočne ovplyvňovať len tí najbohatší a najsilnejší. 

Nadôvažok, nohy mu podráža napríklad aj akceptovanie neférových podmienok, nepovolená štátna pomoc či zneužívanie Európskych fondov, čím sa narúša zdravé podnikateľské prostredie.

Výpočet dôsledkov správania sa svetových ekonomických a politických celebrít, ktoré sa na svetovom fóre v Davose pravidelne zúčastňujú, nezačína len stále sa zväčšujúcou príjmovou nerovnosťou a nekončí dramaticky sa zhoršujúcimi klimatickými zmenami.

Jeho dôsledky pociťujú každodenne milióny ľudí pod hranicou alebo na hranici chudoby, milióny obyvateľov aj v rozvinutých a v európskych krajinách, ktorí nemajú prístup ku kvalitným službám, ku kvalitnej zdravotníckej starostlivosti, k vlastnému bývaniu či k dobrému vzdelaniu. To všetko napriek tomu, že platia nemalé dane, častokrát aj väčšie ako elity v Davose.

Do Švajčiarska sa chystajú aj premiér Peter Pellegrini a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Kým program premiéra na tomto fóre nie je zatiaľ presne známy, minister Lajčák sa zúčastní na štyroch tzv. diskusných paneloch, napríklad na témy Svet v období globalizácie a Ďalšie smerovanie Európy.

Nechajme sa prekvapiť, či si popri rôznych stretnutiach, napríklad aj s kandidátkou na post ukrajinského prezidenta Juliou Tymošenkovou nájde čas aj na témy, ktoré sú pre Slovensko a jeho obyvateľov naozaj dôležité.