Dilema spravodlivosti

V rôznych väzeniach, prevažne na severe Sýrie pod kontrolou USA, sa momentálne podľa The New York Times nachádza niekoľko stoviek radikálnych bojovníkov tzv. Islamského štátu a tisícky ich sympatizantov.

Veľké množstvo z nich do Sýrie prišlo aj zo štátov Európskej únie, po ktorej americký prezident Donald Trump momentálne žiada, aby si "svojich" džihádistov vzala späť, lebo inak ich USA po odchode zo Sýrie budú nútené pustiť na slobodu.

Väčšina štátov týchto bývalých bojovníkov považuje za bezpečnostné riziko a v ich postihoch v rámci svojich súdnych systémov vidí možné problémy.

Ako rizikové sú vnímané aj návraty tisícov žien a detí sprevádzajúcich islamských bojovníkov, ktorých začlenenie sa do spoločnosti určite nebude jednoduché.

Aj keď minulý rok o repatriácii "svojich" občanov zo Sýrie len málokto z európskych politikov hovoril nahlas, po ultimatívnom Trumpovom vyhlásení sa budú musieť touto otázkou vážne zaoberať.

Jedným z riešení by mohlo byť postavenie bojovníkov Islamského štátu pred súdy v krajinách, v ktorých boli zadržaní, aj s vedomím, že ich ľudské práva nemusia byť vždy rešpektované tak, ako by boli pred európskymi súdmi. 

Takýto postup je možný aj preto, že legitimita pomoci svojim štátnym príslušníkom, ktorých snahou bolo zavraždiť čo najviac ľudí, vrátane žien a detí, je skoro nulová.

Pokiaľ by títo bývalí bojovníci mali byť súdení v krajinách EÚ, bude to vyžadovať veľmi úzku a intenzívnu spoluprácu bezpečnostných služieb a zaistenie všetkých minimálnych dôkazov na preukázanie ich viny.

Súčasne s tým by bolo potrebné pripraviť väzobný systém a poväzobnú starostlivosť. Pre ženy a deti týchto bojovníkov bude zasa potrebné vytvoriť špeciálne programy pre ich začlenenie do spoločnosti.

Všetky tieto opatrenia však budú mimoriadne finančne náročné, a preto je veľmi pravdepodobné, že sa nestretnú s porozumením verejnosti.