Európska únia & Saudská Arábia

Európska komisia koncom tohto týždňa zaradila Saudskú Arábiu na zoznam krajín predstavujúcich nebezpečenstvo pre Európsku úniu. Podľa agentúry Reuters tak urobila z dôvodov jej laxnej kontroly financovania terorizmu a prania špinavých peňazí.

Saudská Arábia sa tak ocitla v spoločnosti krajín ako Severná Kórea, Afganistan, Irak či Irán.
Aj keď toto kráľovstvo disponuje s obrovskými zásobami ropy a s mnohými európskymi krajinami má dôležité obchodné styky (napríklad v oblastiach vojenského priemyslu), k tomuto kroku mala Európska únia pristúpiť už dávno, bez ohľadu na možné obchodné dôsledky.

Žiaľ je otázne, či by Európska komisia prišla sama s podobným návrhom, keby jej ho nepredložil Finančný akčný výbor (FATF) združujúci 38 štátov od Argentíny po Turecko. 

Napriek všeobecne známym a mnohými mimovládnymi organizáciami potvrdeným informáciám o stave ľudských práv či rodovej diskriminácii v Saudskoarabskom kráľovstve, o mučení, bičovaní, vraždách, či o masívnych útokoch na jemenské civilné obyvateľstvo, sa totižto EU zatiaľ ešte nikdy voči svojmu obchodnému partnerovi takto jasne nevymedzila.

Verme, že je to prvý krok k ukončeniu jej politiky dvojakého metra.