Otázniky nad INSTEXom

Európska únia sa minulý mesiac dostala do sporu s USA za svoj plán naďalej obchodovať s Iránom aj napriek znovuzavedeniu sankcií, ktoré presadil Donald Trump spolu so zrušením jadrovej dohody s touto krajinou.

Plán Európskej únie na pokračovanie obchodných transakcií je založený na vytvorení nového finančného kanálu INSTEX a onedlho by mali byť prijaté aj pravidlá a rozpočet tohto zástupného finančného projektu.

Pripravovaný plán však začína mať odporcov aj v samotnom Iráne. Dôvodmi sú napríklad: podmienenie zavedenia INSTEXu prepojením s FATF (Finančný akčný výbor proti praniu špinavých peňazí), nespokojnosť s prijatým dokumentom EU o negatívnej úlohe Teheránu v regióne, či podmienka nových jednaní o iránskom raketovom programe.

Teheránu, ktorý takýto návrh EU považuje za "ponižujúci", taktiež nevyhovuje, že pokračovanie obchodov ráta v prvej fáze len s niektorými potravinárskymi a lekárskymi komoditami.

Zdá sa teda, že napriek včerajším vyhláseniam predstaviteľov EU a projektu INSTEX o spustení tohto finančného kanálu, visí nad jeho implementáciou do praxe ešte veľa otáznikov.