Schôdzka naslepo

Keby nešlo o jadrové zbrane a hladomor, mohli by sme nad premárneným summitom Trump & Kim mávnuť rukou.

Taktiež by sme sa nad ich detinským hašterením, kto že to môže za predčasne ukončené jednanie, ktoré sa za veľkej pozornosti médií uskutočnilo v Hanoji, len pousmiať a nevenovať tomu viac pozornosti.

Keďže však ide práve o zbrane hromadného ničenia a hladomor, ľahostajnosť nie je veľmi vhodná.

Kým Trump sa postavil od stola pre údajnú Kimovu požiadavku zrušenia všetkých sankcií OSN (výmenou za neúplné uzatvorenie jeho hlavného jadrového strediska), severokórejský minister zahraničných vecí zasa tvrdí, že Kim usiloval len o zrušenie sankcií súvisiacich so životom a prežitím obyvateľov tejto zdecimovanej krajiny.

Americký prezident si za svoj postoj vyslúžil inak zriedkavú spoločnú chválu od republikánov aj demokratov, s komentárom, že "žiadna dohoda je lepšia, ako zlá dohoda".

Kim Čong-una možno doma pochvália tiež, avšak ak, tak len zo strachu o vlastný život a o osudy svojich blízkych.

Oba reakcie sú podobne smutné, avšak "naše" zľahčovanie tohto hašterenia sa Goliáša s trpaslíkom ignoruje vlastnú dlhodobú neschopnosť, ktorá umožnila Severnej Kórei stať sa nepredvídateľnou jadrovou hrozbou.

Vážni by sme mali ostať aj kvôli tomu, že Severná Kórea stojí na prahu ďalšieho hladomoru hroziaceho miliónom obetí, a tiež preto, že Kim môže len z trucu vyvolaného neúspechom tohto jednania, umučiť tisíce bezmocných ľudí.

Aj z týchto dôvodov by podobné summity mali byť veľmi dôkladne pripravené a strana, ktorá na nich zastupuje základné humanistické a demokratické hodnoty, by nemala od jednacieho stola vstávať skôr, kým nedosiahne istý pokrok, hoc postupný, či za cenu ešte prijateľných kompromisov.

Ide totižto o oveľa viac, ako o spoločné vysmiate fotografie či prekáranie sa, kto skôr uhne.

Donald Trump, ktorý sa pasoval za mierotvorcu v tomto regióne, by mal preto viac myslieť na politickú taktiku týchto náročných jednaní, ako na Nobelovu cenu.

Diktátor Kim nám totiž môže pripadať smiešny a neinteligentný, napriek tomu však už roky dokáže traumatizovať región a v podstate bezpečnostnú situáciu celého sveta.

Kim žije v inom hodnotovom svete a pokiaľ sme už pristúpili na jednania s týmto nepredvídateľným diktátorom, musíme rátať aj s podstatne väčšou mierou profesionality a trpezlivosti.

Každopádne tvrdohlavosť by do jednacieho portfólia takýchto dôležitých summitov patriť nemala.