Summit bez výsledkov

Minulotýždňová konferencia vo Varšave, ktorá bola prezentovaná ako miesto vzniku silnej protiiránskej koalície či riešenia blízkovýchodných problémov, skončila, avšak informácií o dosiahnutých výsledkoch tohto stretnutia je naozaj málo.

Keďže otázky medzinárodnej politiky, hlavne tej, ktorá je uskutočňovaná v kontexte s Európskou úniou, sú jednou z oblastí môjho záujmového portfólia, pokúsil som sa zmapovať výstupy z tejto udalosti vo svetovej tlači a nájsť v nich ten najdôležitejší odkaz Varšavskej konferencie.

Tej sa síce zúčastnila špička americkej diplomacie (viceprezident Mike Pence, minister zahraničných vecí Mike Pompeo či blízkovýchodný poradca prezidenta Trumpa Jared Kushner) a zástupcovia zo 60 krajín, ale bojkotovali ju Čína, Rusko aj Turecko. 

Istým spôsobom sa k ním pripojili aj jednotlivé štáty Európskej únie, ktoré do Poľska (okrem Veľkej Británie) vyslali len nižšie postavených úradníkov.

Do Varšavy po určitom váhaní nepriletela ani šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová a tak sa nakoniec Mike Pompeo musel sám vybrať aj do Bruselu. Rozhovory však údajne neboli venované Iránu, ale len Venezuele, Sýrii, Ukrajine či západnému Balkánu.

Každopádne však už v piatok Mogheriniová na ďalšej bezpečnostnej konferencii, tentokrát v Mníchove, aktívne obhajovala neodstúpenie EÚ od jadrovej dohody s Teheránom.

Hlavnými výstupmi zo summitu, ktoré najviac rezonovali v zahraničnej tlači, tak boli hlavne reakcie na vyhlásenia amerického viceprezidenta Pencea.

Ten najskôr pokarhal Európsku úniu s tvrdením, že neochotou odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom podkopáva americké sankcie voči Teheránu a následne po návšteve Osvienčimu obvinil Irán, že "dýcha vražedné hrozby s odpornou antisemitistickou nenávisťou, ktorá oživuje aj nacizmus v Európe".

Spojením tých dvoch po sebe nasledujúcich výrokov bola EÚ v podstate "obvinená" z podpory nacizmu a antisemitizmu.

Jedným z najvyššie postavených politikov na Varšavskom summite bol izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý zasa údajným vyhlásením o tom, že Poliaci pomáhali Nemcom v druhej svetovej vojne zabíjať Židov spôsobil diplomatickú roztržku medzi Poľskom a Izraelom, ktorá zatiaľ vyústila len v predvolanie si izraelskej veľvyslankyne v Poľsku a vyhrážanie, že Varšava sa nezúčastní na pripravovanom summite V4, ktoré je naplánované práve v Izraeli.

Kým Izrael Netanjahuovo vyjadrenie popiera, americká reportérka televízie MSNBC sa za svoj podobný výrok odvysielaný z tejto konferencie ospravedlnila na Twitteri s tým, že sa preriekla.

Netanjahu si z Varšavy taktiež zatwittoval, a síce v duchu, že by s ďalšími arabskými krajinami na tomto stretnutí "rád podporil spoločný záujem o vojnu s Iránom". Neskôr boli tieto jeho názory z internetu vymazané.

Rudy Giuliani, momentálne osobný Trumpov právnik, si pre zmenu dohodol vo Varšave stretnutie s Ľudovými mudžahídmi, ktorých mnohé štáty považujú za teroristickú skupinu. O čom s nimi v skutočnosti jednal, nie je známe.

Konkrétnejšie dohody uzatvorené vo Varšave zatiaľ neboli zverejnené a tak som sa okrem "propagandistických" vyhlásení, uniknutých správ či videí, o záveroch tohto stretnutia "rozháraného sveta" v Poľsku viac nedozvedel. A možno ani žiadne neexistujú.

Ako úspešnú tak pravdepodobne vnímajú konferenciu len samotní Poliaci. Tí by radi posilnili svoju obranu o trvalú prítomnosť amerických vojenských síl na svojom území a tak napríklad už počas dvojstranných stretnutí stihli podpísať zmluvu o nákupe amerického raketového systému.

Spokojný však asi odchádzal aj izraelský premiér, ktorý si pred blížiacimi sa domácimi predčasnými voľbami mierne vylepšil svoj imidž, narušený v súvislosti s vyšetrovaním rôznych korupčných káuz.

Pokiaľ bolo zámerom Európskej únie bojkotovať toto stretnutie s cieľom zníženia jeho kreditu, tak asi môže byť spokojná tiež. Ak by to bolo naozaj tak, jednalo by sa však o Pyrrhovo víťazstvo, lebo je v podstate bezcenné a nadôvažok ukazujúce Úniu ako nejednotnú a bez vlastného pevného stanoviska k prejednávaným otázkam. 

Ak teda mala konferencia naozaj priniesť sľubovaný prielom v riešení množstva problémov na Blízkom Východe, tak nepriniesla nič. Aspoň nie podľa médií.