Venezuela kontra Európska únia

V stredu 23. januára pred polnocou EU prostredníctvom tlačovej správy vyzvala Venezuelu aby zahájila proces vedúci k novým a "dôveryhodným" voľbám, keďže tie posledné, v ktorých bol za víťaza vyhlásený Nicolas Maduro, sú všeobecne považované za zmanipulované a nelegitímne.

Rada EU v tomto vyhlásení taktiež bez širšej rozpravy europarlamentu vyjadrila podporu venezuelskej opozícii a jej lídrovi Juanovi Guaidóvi, ktorý sa už stihol vyhlásiť za dočasného prezidenta.

O deň neskôr portál Euroactiv citoval írskeho premiéra Leo Varadkara, že uznanie Juana Guaida za prezidenta Venezuely, tak ako to okamžite urobil Donald Trump "je niečo, o čom musíme diskutovať na úrovni EU".

S Juanom Guaidom zatiaľ z únie telefonicky komunikoval len španielsky predseda vlády Pedro Sánchez, ktorý sa však k jeho podpore nevedel, podobne ako väčšina európskych politikov, vyjadriť.

Namiesto toho, aby ministerka zahraničných vecí EU Federica Mogherini okamžite zvolala minimálne európsku Radu pre zahraničné veci (FAC), vydáva len paušálne výzvy k venezuelským demonštrantom na zorganizovanie nových volieb.

K situácii vo Venezuele sa tak zatiaľ viac jedná na ekonomickom fóre v Davose v réžii svetových ekonomických a podnikateľských elít, ako na politickej úrovni v Bruseli či v Štrasburgu.